Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem

Spis Treści

Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwsze wspólne wyjście z nowonarodzonym dzieckiem na spacer to wielkie wydarzenie, ale i wielkie wątpliwości: czy aby nie za wcześnie na wyjście, czy ubranko jest wystarczająco ciepłe, a co jeśli dziecku zachce się jeść na zewnątrz? Odpowiadamy na te oraz inne pytania.

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Na spacer można wyjść już z kilkudniowym dzieckiem. Jeśli poród przebiegł bez komplikacji, mama i dziecko czują się dobrze, nie ma przeciwwskazań od lekarza – nie ma czego się obawiać. Zaniechać spaceru warto tylko w trzaskający mróz lub, gdy stężenie smogu w powietrzu znacznie przekracza normy. W przypadku wcześniaków należy oswajać dziecko ze spacerami stopniowo i zacząć można od werandowania. Czym jest werandowanie? To wietrzenie dziecka w oknie, na balkonie lub jak sam nazwa wskazuje – na werandzie. Dziecko jest ubrane tak samo lub odrobinę lżej niż na spacer, ale jest osłonięte od wiatru i w zasięgu szybkiego powrotu do domu. Pierwsze wyjście na spacer z wcześniakiem może przypaść już po dwóch tygodniach od powrotu do domu, jeśli lekarz pediatra nie zaleci inaczej.

Pierwszy spacer noworodkiem zimą

Najwięcej wątpliwości budzi spacer z noworodkiem zimą. Jak ubrać niemowlę na pierwszy spacer, kiedy jest mróz? Potrzebny będzie kombinezon, kocyk oraz pokrowiec do wózka. Świetnie sprawdzają się również specjalne śpiworki, choć są one bardzo ciepłe i ogrzeją nóżki dziecka, trzeba zadbać, żeby okolice główki i ramionek były dobrze zakryte. Jeśli mamy ciepły śpiworek zimowy, to wystarczy na górę zimowa kurteczka niemowlęca a na nóżki cieplejsze śpiochy i grubsze skarpetki. Obowiązkowa jest czapka, najlepiej z naturalnych materiałów np. wełny merino wykończona od strony ciała bawełną. Zadbać należy także o rękawiczki i krem na buzię. Jeśli temperatura jest na plusie, nie trzeba stosować kremu, a na górę wystarczy cieplejsza bluza, tzw. komin na szyję i szczelne okrycie śpiworkiem.

Dlaczego dziecko nie przesypia nocy

Jak uśpić dziecko na noc i dlaczego niemowlaki nie przesypiają nocy? Cóż, sen nocny małego dziecka jest zupełnie inny niż sen dorosłego. Jego fazy snu są skrócone i dziecko znacznie rzadziej zapada w sen głęboki. Dlatego też łatwo się wybudza. Jest to uwarunkowane biologicznie – dziecko musi być czujne, aby opiekunowie o nim nie zapomnieli, nie przygnietli go w czasie snu oraz żeby regularnie go karmili. Ale są sposoby, aby sen nocny niemowlaka wydłużyć i ułatwić mu zasypianie.

Pierwszy spacer z noworodkiem wiosną

Wiosna to bardzo wdzięczna pora roku na spacer, niestety może nas zaskoczyć kapryśną pogodą. Stąd najlepsze będzie ubranie na cebulkę. Ta, aby w razie konieczności zawsze można było zdjąć wierzchnią warstwę. Jako baza świetnie sprawdzają się kombinezony z tzw. dresówki, czyli mięsistej bawełny. Warte uwagi są również kombinezony z wełny, gdyż ma ona doskonałe właściwości termoregulacyjne – grzeje, gdy temperatura jest niska, ale doskonale wentyluje gdy jest ciepło. Dzięki temu zmniejsza się do minimum ryzyko przegrzania. Na główkę najlepiej założyć bawełnianą czapeczkę, jeśli jest mniej niż 15 stopni, lepiej, aby czapka składała się z dwóch warstw.

Pierwszy spacer z noworodkiem latem

Problemem może być ubranie noworodka na spacer w upał. Warto pamiętać, że dziecko odczuwa upał podobnie jak my, a intensywne przegrzewanie będzie skutkować potówkami, marudzeniem i domaganiem się piersi lub butelki (maluch będzie spragniony). Dlatego w upał można śmiało ubrać dziecko w samo body, pamiętając jednocześnie, aby skutecznie chronić malucha parasolką przed słońcem. Niemowlęta nie powinny się w ogóle opalać. W razie chłodniejszych powiewów wiatru można maluszka przykryć pielucha tetrową. W upał nie ma potrzeby zakładać czapki, szczególnie, jeśli spacer odbywa się wózku, który chroni dziecko przed wiatrem.

Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią

W kwestii ubioru na pierwszy spacer jesienią, warto kierować się podobnymi zasadami, jak wiosną. Z tą różnicą jednak, że łatwej będzie nam natknąć się na deszcz, więc warto być przygotowanym. Najlepiej mieć ze sobą folię przeciwdeszczową i osłonkę do wózka, aby maluszek nie zmókł.

Jak często wychodzić na spacer z noworodkiem

Świeże powietrze jest zalecane dzieciom w maksymalnej możliwej ilości. Jeśli pogoda jest dobra to dozwolone są nawet trzy spacery dziennie. Jeśli maluch lepiej śpi na zewnątrz i widocznie mu służy spacerowanie, nie ma potrzeby się ograniczać. Wszystko zależy od możliwości i sił rodziców. Jeśli mama w połogu musi dźwigać ciężki wózek po schodach to lepiej, żeby spacer odbywał się raz dziennie i to przy pomocy innych osób.

Co spakować na spacer z noworodkiem?

Co spakować do torby spacerowej? Wiele zależy od pogody i tego, jak daleko się wybieramy. Jeśli idziemy na spacer w okolicach domu, nie ma potrzeby brać pieluchy na zmianę, czy butelki, bo w razie czego szybko wrócimy do domu. Na pewno warto mieć jednak przy sobie naładowany telefon, aby w razie jakichkolwiek kłopotów wezwać pomoc. Do tego przydadzą się mokre chusteczki, tetrowa pielucha, osłonka od deszczu na wózek, parasolka, krem z filtrem w lecie, a także dodatkowy kocyk jeśli pogoda jest niepewna.

Spacer z noworodkiem – karmienie

Płacz z głodu może przydarzyć się na spacerze. Z reguły ani mamy karmiące piersią ani mamy karmiące butelką, na samym początku nie maja jeszcze tyle wprawy, aby karmić na ławce w parku. Spokojnie, to się z czasem zmieni. Za kilka miesięcy karmienie nie będzie stanowić żadnego problemu. Jeśli pogoda na to pozwala, można oczywiście próbować i warto to robić, ale nie ma też po co niepotrzebnie się stresować i wrócić w razie potrzeby na karmienie do domu.

Korzyści ze spaceru dla mamy w połogu

Spacery to nie tylko wielka korzyść dla noworodka, ale także dla mamy w połogu. Pod warunkiem, że nie będzie ona nosić ciężkiego wózka po schodach! Wolny spacer z wózkiem w okolicy domu powinien trwać od 30 minut do 1,5 godziny i jest doskonałą rehabilitacją zarówno po porodzie siłami natury jak i po cesarskim cięciu. Marsz jest aktywności nieforsowaną, jednak angażująca niemal całe ciało. Mama ma szanse poruszać się, zażyć świeżego powietrza i wyrwać się na chwilkę z otoczenia, w którym spędza z dzieckiem dużo czasu.

A może – spacer w chuście?

Doskonała alternatywą w przypadku, gdy schodzenie z wózkiem po schodach jest uciążliwe, jest chusta. Pozwala mamie bez przeciążania się spacerować z maleństwem. Delikatne obciążenie mobilizuje ciało do aktywności, a maluszek czuje ciepło i bliskość mamy i jest spokojniejszy. Po kilku tygodniach chusta może być idealnym wyjście na załatwiania sprawunków, ma bowiem wspaniałą zaletę – daje mamie wolne ręce!

Pierwszy spacer z noworodkiem
Pierwszy spacer z noworodkiem

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!