Jak uśpić niemowlę

Jak uśpić niemowlę

Jak uśpić niemowlę

Spis Treści

Jak uśpić niemowlę

Określenie „spać jak niemowlę” wymyślił chyba ktoś, kto nie miał dzieci. Wiedzą o tym wszyscy rodzice maluszków. Nieprzespane noce i  nieustające próby uśpienia dziecka w dzień to bardzo częsty problem. Rada jest jedna – trzeba to po prostu przetrwać. Warto jednak znać najpopularniejsze sposoby na uśpienie niemowlaka.

Jak śpią niemowlęta

Badania snu niemowląt, których wyniki opublikowano w 2018 roku w czasopiśmie Pediatrtics w USA wykazują, że w wieku 6 miesięcy aż 38% z przebadanych niemowląt nie przesypiała ciągiem 6 godzin. Aż 57% nie przesypiało 8 godzin! Około jedna trzecia badanych dzieci rocznych wciąż nie przesypiała 8 godzin w ciągu nocy.
Podobnie sytuacja ma się z drzemkami w dzień. Nie wszystkie dzieci mają stałe pory i długości drzemek. U większości jest to zależne od wielu czynników: wrażeń w ciągu dnia, tego jak przebiegła noc, co dziecko zjadło i jak się czuje. Nawet ilość czasu spędzona na świeżym powietrzu ma znaczenie.
To właśnie drzemki w ciągu dnia są najbardziej wyczekiwane przez rodziców. Nierzadko drzemka to jedyne wyjście, aby powróciła do domu równowaga. Zmęczone dziecko jest rozdrażnione, marudne, nie może sobie znaleźć miejsca. Nie chce jeść, bawić się, popłakuje i nic mu nie pasuje. Jednak sen nie przychodzi łatwo. Co zrobić, aby ułatwić dziecku pójście na dzienną drzemkę? Oto nasze podpowiedzi.

Jak uśpić dziecko na drzemkę

  1. Idź za spacer
    Zdecydowana większość niemowląt zasypia podczas spaceru dzięki jednostajnemu ruchowi kółek wózka. Świeże powietrze, jednostajny krok i kołysanie wózka na nierównościach działa na nie jak najlepsza kołysanka. Czasem udaje się przeciągnąć drzemkę do domu i wystawić wózek po spacerze w ogródku czy na balkonie. Mamy, które nie mają balkonu stawiają dziecko w wózku przy otwartym oknie, aby nie obudziło się ze spacerowej drzemki zbyt szybko po powrocie.
  2. Przejażdżka samochodem
    Jazda samochodem to jeden z absolutnych pewniaków. Usypia większość dzieci. Bezpieczny fotelik, szum silnika i maluszek odpływa, a opiekun? Może zrelaksować się podczas jazdy lub kupić sobie kawę w punkcie „drive-in”.
  3. Bujanie
    Kołyska, bujaczek, fotel bujany, ręce mamy lub taty – maluszki uwielbiają być kołysane do snu. To uczucie pamiętają jeszcze z okresu prenatalnego. Fizjoterapeuci podkreślają, że bujanie dziecka jest również korzystne dla rozwoju mózgu i rozwoju układu przedsionkowego.
  4. Otulenie
    Część dzieci lubi być ciasno otulana i zdecydowanie lepiej śpi w otulaczu lub beciku. Jeśli Twojego malucha męczy odruch Moro, który często go wybudza – spróbuj otulania. Najprostszy w obsłudze jest otulacz na ekspres, który jest wystarczająco elastyczny i przewiewny, a jednocześnie otula wystarczająco ciasno, aby niemowlaka nie wybudzały niekontrolowane ruchy rąk i nóg.

Dlaczego dziecko nie przesypia nocy

Jak uśpić dziecko na noc i dlaczego niemowlaki nie przesypiają nocy? Cóż, sen nocny małego dziecka jest zupełnie inny niż sen dorosłego. Jego fazy snu są skrócone i dziecko znacznie rzadziej zapada w sen głęboki. Dlatego też łatwo się wybudza. Jest to uwarunkowane biologicznie – dziecko musi być czujne, aby opiekunowie o nim nie zapomnieli, nie przygnietli go w czasie snu oraz żeby regularnie go karmili. Ale są sposoby, aby sen nocny niemowlaka wydłużyć i ułatwić mu zasypianie.

Jak wydłużyć sen nocny dziecka:

  1. Współspanie
    Bliskość rodziców uspakaja dziecko. Badania wykazują, że maluszki, które śpią z rodzicami mają wolniejsze tętno i spokojniejszy oddech, rzadziej się wybudzają. Dla mam karmiących piersią współspanie jest wielkim wybawieniem. Nierzadko udaje się maluszka nakarmić bez zmiany pozycji i niemal nie przerywając snu. Konieczność wstawania do karmienia, a potem odkładania dziecka, które wówczas się wybudza potrafi być prawdziwa męczarnią i potęguje zmęczenie mamy.
  2. Ciemność
    Całkowite zaciemnienie sypialni wydłuża sen malucha, ale także dorosłych. Jednak to mózg maluszka dopiero uczy się, że w nocy śpimy, a w dzień czuwamy. Mózg rozpoznaje porę dnia po kolorze światła. Światło dzienne jest chłodne, szczególnie wczesnym rankiem wręcz niebieskie. Dlatego światło monitorów pobudza mózg do aktywności. Jeśli potrzebujemy oświetlania w sypialni postawmy na światło ciepłe, czerwone.
  3. Biały szum
    Podczas usypiania niemowlaka na noc warto zastosować biały szum. To dźwięki, które przypominają nieco te z brzucha mamy, jednostajne szumy, odgłosy wody, fal czy wiatru. Wielu rodziców korzysta z suszarki lub nagranego dźwięku tego urządzenia. Obecnie są jednak aplikacje na telefon lub specjalne przytulanki, które emitują szum. Posiadają nawet czujniki oddechu i wyciszają się stopniowo, aby wzbudzić się ponownie, gdy dziecko zaczyna się kręcić i wybudzać.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?

Najczęściej podawanym przez rodziców terminem jest wiek ok. 2 lat. Wówczas większość dzieci już śpi ponad 8 godzin w nocy i zwykle ma jedną, regularną drzemkę w ciągu dnia. Zazwyczaj drzemka wypada koło południa i trwa 1-2 godziny. Choć ten czas wydaje się długi i nieustanna walka o sen niemowlaka może być męcząca, warto pamiętać, że kłopoty ze snem są naturalnym etapem rozwoju, z którym boryka się większość rodziców… tylko nie wszyscy o tym mówią.

Jak uśpić niemowlę
Jak uśpić niemowlę

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!