Kolka niemowlęca – 5 naturalnych sposobów

Kolka niemowlęca - 5 naturalnych sposobów

Kolka niemowlęca – 5 naturalnych sposobów

Spis Treści

Kolka Niemowlęca – Czym Naprawdę Jest. Najlepsze Sposoby Na Kolki

Kolka niemowlęca to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jaka spotkać może świeżo upieczonych rodziców. Cierpienie maluszka, wielogodzinny płacz i szukanie sposobu, aby ulżyć dziecku z kolką – to prawdziwe wyzwanie. Niestety kolka to popularna przypadłość małych niemowląt. Ale jest też dobra wiadomość: kolka mija zwykle po 4 miesiącu życia, a sposobów na złagodzenie jej objawów bardzo wiele.

Czym Jest Kolka Niemowlęca I Skąd Się Bierze?

Lekarze są zgodni, że kolka niemowlęca wynika z niedojrzałości układu pokarmowego. Ale prawda jest taka, że bezpośrednich przyczyn może być bardzo wiele. Rozwijający się układ pokarmowy może mieć kłopot z połykanym powietrzem, może nie wydzielać odpowiedniej ilości enzymów trawiennych, może również nie przesuwać treści w jelitach prawidłowo i reagować bolesnymi wzdęciami. Kolki mogą pojawić się sie niezależnie od sposobu karmienia, nawet u mam karmiących piersią. Niektórzy łączą objawy kolki również z gwałtownym rozwojem układu nerwowego. Być może odgrywa on tutaj pewną rolę, gdyż odpowiada za przetwarzanie bodźców. 

Objawy Kolki Niemowlęcej

Płacz krzyk, który trwa, który trudno ukoić. To często długie godziny noszenia, tulenia. Dziecko cierpiące na kolki podkurcza nóżki, ma twardy brzuszek, może puszczać gazy, ulewać. Kolka pojawia się u dzieci od 3 tygodnia życia do 4 miesiąca. Najczęściej atakuje w drugim miesiącu życia. Książkowo, aby rozpoznać kolkę należy zastosować zasadę 3×3:

Dziecko płacze przez min. 3 godziny, co najmniej 3 razy w tygodniu w sumie przez okres trzech tygodni.

Autorem tej reguły jest dr Morris Wessel,

amerykański pediatra Potocznie jednak uznaje się wszelkie dolegliwości brzuszkowe u noworodków i niemowląt za kolki. Większość rodziców wskazuje, że kolki u noworodków i niemowląt występują zwykle w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wówczas dzieci są płaczliwe, nie można ich uspokoić i trwa to często aż do wieczornego usypiania.

Jak Długo Trwa Kolka Niemowlęca?

Pojedynczy atak kolki trwa zwykle kilka godzin. Najczęściej zaczyna się po południu i trwa, aż dziecko uśnie na noc, często jest to godzina 22 lub nawet późniejsza. Wówczas zasypia zwykle na kilka godzin. Ataki kolkowe trwać mogą nawet kilka tygodni. Czasem zanikają na jakiś czas i atakują znowu.

Kiedy mija kolka? Z reguły kolki mijają po czwartym miesiącu życia. W skrajnych przypadkach po 6 miesiącu życia. Kolka mija, gdy układ trawienny dziecka  „nauczy się” wreszcie trawić, przesuwać pokarm, a następnie go swobodnie wydalać. To wbrew pozorom trudna umiejętność. Wymaga wydzielania odpowiedniej ilości enzymów m.in. laktazy. To enzym, który odpowiada za trawienie cukru mlecznego – laktozy. Potrzebna jest koordynacja pracy jelit (ruchy robaczkowe) z mięśniami odpowiedzialnymi na wydalanie. Ta nauka wymaga czasu.

Kiedy zaczynają się kolki?

Zwykle po 3-4 tygodniu życia, pokrywa się to z okresem zwiększającej się aktywności dziecka. Gdy maluch przestaje wciąż spać, zaczyna częściej spędzać czas na czuwaniu i wtedy atakuje kolka.

Do kiedy trwają kolki?

Zwykle jest to kwestia kilku tygodni, kolki występują z różną intensywnością, czasem mogą „odpuszczać” na jakiś czas i niestety powracać. Książkowo jednak – kolki powinny minąć po 4 miesiącu życia dziecka. Do tego czasu układ pokarmowy dziecka powinien już działać na tyle sprawnie, aby poradzić sobie ze wszystkim wyzwaniami. W wyjątkowych przypadkach kolki mogą trwać aż do 6 miesiąca życia – czasem zdarza się to u wcześniaków. Jeśli jednak dolegliwości brzuszkowe pojawiają się często i dają w kość po 6 miesiącu życia, warto skonsultować dziecko z gastroenterologiem. To może nie był zwykła kolka niemowlęca, przypadłość fizjologiczna, ale coś poważniejszego, co wymaga diagnozy.

Czy Kolka Może Występować U Noworodka?

Kolki u noworodka? Wydaje się niemożliwe, a jednak się zdarza. Noworodek to niemowlę w pierwszych czterech tygodniach życia. Czasem kolki zaczynają się już w trzecim tygodniu życia. I choć najczęstszym momentem, w którym zaczyna się kolka niemowlęca, jest drugi miesiąc, to kolka u noworodka nie jest rzadkością. 

Czy Kolki Trzeba Leczyć?

Na kolkę nie ma w stu procentach skutecznego lekarstwa. To smutna wiadomość dla rodziców niemowlaków. Istnieje za to szereg sposobów na kolkę, które warto wypróbować. Spośród specyfików, które uważa się za lekarstwo na kolki i które można kupić w aptekach są krople, probiotyki, enzym laktaza, a także kateter, urządzenie, które ułatwia odprowadzenie gazów.

Lekarstwa Na Kolkę Z Apteki

Kropelki na kolkę

Leki na kolki w kroplach zawierają symetykon. Jest to substancja powierzchniowo czynna, która zmniejsza napięcie powierzchniowe gazów. Jej działanie w jelitach polega na rozbijaniu pęcherzyków gazów. Dzięki temu mogą zostać łatwiej przesunięte i wydalone z organizmu. Symetykon likwiduje wzdęcia i ból wynikający z zalegania gazów jelitach. Nie wykazuje znaczących działań niepożądanych.

Probiotyki na kolkę

Czy probiotyki pomagają na kolkę? Z pewnością nie zaszkodzą. Nigdy za mało dobrych bakterii w jelitach. To właśnie dobroczynne bakterie odpowiadają za prawidłowe trawienie, ale także za odporność całego organizmu. Szczególnie zaleca się spożywanie probiotyków dzieciom, które przyszły na świat przez cesarskie ciecie. Najnowsze badania dowiodły, że dzieci urodzone przez cesarkę mają mniejsze szanse pozyskać zdrowy mikrobiom od matek, gdyż nie maja kontaktu z ich drogami rodnymi. Zwykle też mają też krótszy kontakt skóra do skóry po narodzinach. Warto także podawać probiotyki dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym. W mleku matki jest całe spektrum dobroczynnych bakterii, ale dodatkowe z pewnością nie zaszkodzą.

Laktaza na kolki

Niedobór laktazy, enzymu trawiącego cukier mleczny, laktazę, może być przyczyną kolek u niemowląt. Organizm dopiero uczy się ile i jakie enzymy należy produkować. Kropelki z laktazą podaje się przed karmieniem według dawkowania na opakowaniu. Wspomagają rozkładanie laktozy i może mieć lecznicze działanie na kolki.

Kateter na kolkę – czy to bezpieczne

Kateter to plastikowa rurka, skonstruowana w taki sposób, aby wspomagać usuwanie gazów z jelit niemowląt cierpiących na wzdęcia i kolki. Działa mechanicznie, należy ją delikatnie umieścić w odbycie dziecka i pozwolić gazom ujść w sposób naturalny. Ta metoda jest kontrowersyjna. Z jednej strony – wychwalają ją rodzice dzieci, którym przyniósł ulgę. Z drugiej jednak – wielu specjalistów ostrzega, że delikatne okolice odbytu niemowlaka można łatwo uszkodzić. W dodatku można „rozleniwić” zwieracze, przez co opóźni się nauka usuwania gazów w sposób fizjologiczny. 

5 Naturalnych Spososobów Na Kolkę

Poza wyrobami z apteki istnieje wiele naturalnych sposobów na kolki. Skupiają się one przede wszystkim na uspokojeniu dziecka oraz na rozluźnieniu brzuszka. Usunięcie skurczów i napięcia z jelit jest prostsze dzięki rozgrzewaniu, delikatnemu masażowi oraz noszeniu w chuście.

01. Termofor na kolkę

Popularną metodą ogrzewania małych, cierpiących na kolki brzuszków jest delikatne rozgrzewanie tej okolicy. Ponieważ ciepło rozluźnia, warto spróbować przykładać np. ciepłą pieluszkę. Aby ułatwić cały zabieg stworzono Cherrypad – termoforek na kolki z pestek wiśni. Cherrypad to bawełniany woreczek wypełniony wysuszonymi pestkami wiśni. Wkład umieszczony został w pokrowcu z miękkiej w dotyku tkaniny welwetowej. Termofor Cherrypad najłatwiej podgrzać w kuchence mikrofalowej. Termofor z pestkami wiśni można także schłodzić i zastosować na urazy takie, jak stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia. Wystarczy włożyć termofor do zamrażarki. Pokrowiec można prać w pralce.

02. Masaż brzuszka na kolki

Delikatne masowanie brzuszka może przynieść ulgę w kolkach. Masaż można wykonywać ogrzanymi, naoliwionymi dłońmi. Okrężnie głaskać brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwać dłonie w dół, tak, aby delikatnie ukierunkować zalegające gazy w dół brzuszka. Masaż można wykonywać od momentu, gdy odpadnie kikut pępowiny. Masaż na kolkę wykonuje się profilaktycznie, nie w trakcie ataku bólu brzuszka, ale wcześniej, aby mu zapobiec. Nie należy wykonywać go bezpośrednio po jedzeniu. Temperatura powietrza powinna być komfortowa, wszak dziecko będzie rozebrane. Kilkanaście minut takiej zabawy połączonej z wykonywaniem „rowerka” nóżkami, przyciskaniem zgiętych nóżek do brzuszka, powinno skutecznie zapobiec kolkom.

03. Biały szum uspokaja niemowlaki

Biały szum to rodzaj hałasu, który uspokaja niemowlęta i ułatwia im zasypianie. Szum deszczu, suszarki, morskich fal może pomóc także w przypadku ataku kolki. Nie wiadomo dokładnie jaki jest mechanizm działania białego szumu. Specjaliści sugerują, że takie dźwięki przypominają odgłosy z łona matki, które maluch jeszcze pamięta i które dobrze wspomina. Istnieją szumiące aplikacje na telefon, a także szumiące zabawki – Przytulanki.

Specjalnie dla was przygotowaliśmy playlistę z nagraniami które mogą pomóc w usypianiu dziecka.

04. Czy leżenie na brzuszku pomaga na kolkę?

Maluszki warto kłaść na brzuszku kilka razy dziennie z wielu powodów. Wpływa to korzystnie na ich rozwój ruchowy, stymuluje do trzymania główki, ale także masuje brzuszek i ułatwia odprowadzanie powietrza zalęgającego w jelitach. Taki automasaż brzuszka ułatwia niemowlętom także wypróżnienie się.

05. Chusta do noszenia dzieci a kolki

Chusta jest doskonałym rozwiązaniem na wszystkie smutki niemowląt. Ciasno przytulony do rodzica maluch czuje ciepło opiekuna, słyszy bicie jego serca, jest delikatnie kołysany podczas ruchu. Pozycja „brzuch do brzuszka” i podkurczone w pozycji „żabki” nóżki, stanowią doskonałą profilaktykę kolek. Warto nauczyć się chustować, bo to wolne ręce dla opiekuna i bliskość dla maluszka bez kompromisów dla żadnej ze stron.

Kolka niemowlęca

Kolka Niemowlęca A Sposób Karmienia

Statystyki mówią, że dzieci karmione piersią nieco rzadziej cierpią na kolki niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. Mleko mamy lepiej się wchłania i ma składniki, które są nie do podrobienia w sposób sztuczny – naturalne probiotyki, enzymy, a nawet komórki macierzyste. Nie oznacza to jednak, że dzieci karmione piersią nie mają kolek. To zdarza się równie często.

Czy dieta matki karmiącej ma wpływ na kolki?

Na pewno to, że potrawy są ciężkostrawne czy wzdymające nie ma wpływu na właściwości mleka. Jego skład jest zasadniczo stały. Dlatego kalafior czy kapusta zjedzone przez mamę nie będą wywoływać u dziecka wzdęć. Mleko powstaje bezpośrednio z krwi, a nie z treści żołądkowej. Warto jednak pamiętać, że przetworzona żywność zawiera sztuczne dodatki, które mogą dostawać się do krwi, podobnie jak alergeny. Położne zwykły mówić, że mama karmiąca nie powinna jeść niczego, czego nie podałaby z czystym sumieniem trzylatkowi. Chodzi o zdrową, nieprzetworzoną, urozmaiconą dietę.

Sposób przystawienia do piersi a kolki

Połykanie powietrza może być przyczyną kolek, dlatego karmiąc piersią należy zwrócić uwagę na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Gdy dziecko ssie, nie powinno cmokać i zasysać policzków. Karmienie nie powinno być dla mamy bolesne.

Rodzaj mleka a kolki

W przypadku mleka modyfikowanego można spróbować wprowadzać zmiany. Są mleka hipoalergiczne i antykolkowe. Czasem zmiana mleka na takie o innym składzie pomaga. Do mleka w butelce można dodawać wspomnianą wyżej laktazę.

Butelki i smoczki antykolkowe

Warto korzystać z butelek i smoczków antykolkowych. Niestety trudno jest trafić za pierwszym razem w idealny zestaw. Zwykle rodzice muszą przetestować kilka rodzajów. Z pewnością nie powinno się stosować zestawów nieadekwatnych do wskazanego na opakowaniu wieku dziecka, powiększać dziurek w smoczkach czy też pozostawiać dziecka podczas karmienia bez opieki stosując podpórki czy też dając niemowlakowi butelkę do rąk.

Kolka niemowlęca - 5 naturalnych sposobów
Kolka niemowlęca – 5 naturalnych sposobów

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!