Życie z noworodkiem – noworodek 10 rzeczy, które Cię zaskoczą

Życie z noworodkiem  – noworodek 10 rzeczy, które Cię zaskoczą

Życie z noworodkiem – noworodek 10 rzeczy, które Cię zaskoczą

Spis Treści

Noworodek wciąż chce ssać

Niezależnie od sposobu karmienia większość noworodków chce jeść niemal non stop. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym i butelką maluszek zjada często, ale małe porcje. Nie tylko po to, aby się najeść i napić, ale także aby zaspokoić potrzebę ssania. Natomiast noworodki karmione piersią „wiszą” na piersi godzinami, często ssąc nieodżywczo tylko po to, aby doświadczyć bliskości mamy i pospać blisko piersi. To zupełnie normalne. Potrzeby te można częściowo łagodzić stosując smoczek uspokajacz, ale warto wiedzieć, że w przypadku karmienia naturalnego specjaliści ostrzegają, że podanie smoczka uspokajacza może zaburzyć technikę ssania i w konsekwencji prowadzić do zaburzenia laktacji. Jaka jest rada na wzmożona potrzebę ssania u noworodka? Przeczekać!

Noworodek ciągle śpi

Nowonarodzone dziecko przesypia większość doby. Nawet, gdy budzi się na jedzenie, już w trakcie karmienia podsypia. Im jest starsze, tym dłużej staje się aktywne, rośnie wtedy też jego komunikatywność i ogólna sprawność oraz ciekawość świata. Pierwsze tygodnie to jednak żmudna rutyna: jedzenie, przewijanie, spanie i tak w kółko. Po pierwszym miesiącu życia, a najczęściej około 6 tygodnia mogą pojawić się kolki. Niestety wówczas następują problemy z uśpieniem maluszka, który wciąż płacze z powodu bólu brzuszka.

Noworodek często robi kupkę

Brudna pieluszka po każdym karmieniu? To nic niepokojącego. Tak właśnie funkcjonuje układ pokarmowy noworodka: szybko trawi i szybko wydala. Dlatego pokarm mamy jest najlepszy dla noworodków. Mleko matki jest odżywcze i lekkostrawne, dobrze się wchłania i szybko nawadnia. Niestety dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą mieć problemy z zaparciami. Jeśli maluszek nie załatwia się chociaż raz dziennie – wymaga to konsultacji z lekarzem. Nie należy wierzyć w przestarzałe opinie o tym, że noworodki mogą nie robić kupki nawet przez tydzień. Zdrowy układ pokarmowy to regularne wypróżnienia.

Noworodek zaciska mocno piąstki

Mocny chwyt noworodka to pozostałość po naszych przodkach. Młode małpki wczepiały się w futro matki i w ten sposób, noszone przez nią, spędzał cały dzień. Chwyt noworodka jest tak silny, że bez problemu utrzymałby ciężar swojego ciała. Radzimy jednak nie próbować tego w domu. Można podawać maluszkowi palec, aby chwytał go i wzmacniał siłę swoich małych paluszków.

Noworodek robi dziwne miny

Przez pierwsze tygodnie życia noworodek może nieświadomie się uśmiechać, wykrzywiać twarz, otwierać buzię, wysuwać język. Wszystko to dzieje się jednak nieświadomie. Dopiero po 6 tygodniu życia, dziecko zaczyna świadomie się uśmiechać i nawiązywać kontakt wzrokowy z opiekunami. Niemniej mimika noworodek może być źródłem radości dla wszystkich dookoła, jest to bowiem bardzo zabawne zjawisko .

Noworodek ciągle chce być na rękach

Całe 9 miesięcy był noszony w brzuchu mamy, kołysany i teraz ma leżeć spokojnie w łóżeczku? Nic tego, noworodki uwielbiają być noszone i z pewnością dadzą o tym głośno znać. Są maluszki, które uspokajają się tylko na rękach, a także takie, które śpią na swoich rodzicach. Czy to coś złego? Czy pozwalając na to rozpieścisz dziecko? Absolutnie nie. To etap jak każdy inny i w końcu minie. Teraz możesz cieszyć się bliskością swojego dziecka bez ograniczeń. Gdy zacznie biegać, trzeba będzie prosić się o przytulenie

Noworodek napina się i prostuje rączki

Odruch Moro może wystraszyć rodzica – dziecko nagle napina się, prostuje rączki wyrzuca je przed siebie i przyciąga z powrotem, jakby chciało kogoś objąć. To reakcja na hałas, ból, nagłą zmianę pozycji. Ten odruch to tzw. atawizm, zachowanie przetrwałe, odziedziczone po odległych przodkach. Warto jednak wiedzieć, że odruch Moro to fizjologiczna reakcja mózgu na stres, nazywana reakcją walki lub ucieczki i powoduje wyrzut hormonów stresu, które mają negatywny wpływ na rozwój dziecka. Należy zatem unikać sytuacji, w których dochodzi do wzbudzenia tego odruchu. Powinien od zanikać stopniowo i znikną maksymalnie w wieku 6 miesięcy.

Noworodek szybko tyje

Przez cały okres noworodkowy, czyli pierwsze 4 tygodnie życia, dziecko przytyje najprawdopodobniej 500-600 gramów. Nigdy później przyrost jego wagi nie będzie taki gwałtowny. Nie ma powodu do niepokoju. Do ukończenia 6 miesiąca życia dziecko podwoi swoją masę urodzeniową.

Noworodek ma krostki na buzi

Trądzik niemowlęcy pojawia się zwykle około 4 tygodnia życia i jest przypadłością fizjologiczną. Krostki i plamy na buzi związane są z rozwojem skory, jej gruczołów a także stabilizowaniem się własnej gospodarki hormonalnej. W pierwszych tygodniach życia w ciele maluszka krążą jeszcze hormony mamy. Kiedy przechodzi na własne zasoby – doświadcza swoistej burzy hormonów – podobnej nieco jak w późniejszym okresie dojrzewania. To wszystko powoduje krostki na twarzy noworodka.

Noworodek się łuszczy

Schodzenie skóry na całym ciele dziecka do kilkunastu dni po porodzie to zjawisko bardzo częste. Skóra moczyła się w wodach płodowych przez 9 miesięcy i wierzchnia jej warstwa może schodzić po narodzinach nawet całymi płatami. Noworodki doświadczają tez często ciemieniuchy, czyli czegoś, co wygląda jak połączenie strupków, łuszczycy i łupieżu. Skorupka pojawia się główce, a także na brwiach. Wystarczy ją myć delikatnymi specyfikami oraz wyczesywać miękką szczoteczką – powinna ustąpić sama. W trudnych przypadkach stosuje się preparaty na ciemieniuchę.

Życie z noworodkiem  – noworodek 10 rzeczy, które Cię zaskoczą
Życie z noworodkiem – noworodek 10 rzeczy, które Cię zaskoczą

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!