Kangurowanie – korzyści, jak to robić, od czego zacząć?
Bliski kontakt z mamą od pierwszych chwil życia, czyli kontakt skóra do skóry zaraz po narodzinach nazywany jest kangurowaniem. Szerzej – kangurowanie rozumie się jako praktykę bliskiego kontaktu niemowlaka z ciałem rodzica. Kangurowanie daje mnóstwo korzyści, a badania dowodzą, że w przypadku wcześniaków kangurowanie może nawet ratować życie!
Skąd nazwa tej praktyki? Wywodzi się stąd, że kangury rodzą się w stadium embrionalnym i dojrzewają na zewnątrz ciała matki, ale wciąż blisko niej, w specjalnej torbie na brzuchu, gdzie są chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Mają tam zapewnioną optymalną temperaturę i stały dostęp do sutka matki.
Kangurowanie po porodzie
Noworodek powinien rozpocząć swój kontakt „skóra do skóry” zaraz po narodzinach. Powinien zostać położony na bezpośrednio na nagie piersi matki i wspólnie powinni zostać okryci, aby nie marznąć. Jeśli mama z jakiegoś powodu nie może kangurować – z powodzeniem może zrobić to tata. Ojcowie równiez kanguruja na nagą klatkę piersiową. Ma to miejsce w szczególności po porodzie drogą cesarskiego cięcia. Warto jednak zaznaczyć, że i w takim przypadku po zakończeniu zszywania rany pooperacyjnej dziecko powinno się znaleźć na nagiej piersi matki. Ma to szczególne znaczenie w kwestii startu laktacji i początków karmienia piersią.
Od 2011 roku w Polsce w standardzie opieki okołoporodowej obowiązuje zapis o tym, że nieprzerwany kontakt dziecka z matką po narodzinach powinien trwać aż do zakończenia pierwszego karmienia.
Korzyści z kangurowania po porodzie:
- dziecko lepiej przechodzi proces adaptacji
- dziecko pobiera naturalna i korzystna florę bakteryjna od rodziców
- noworodek ma sposobność do spożycia siary – pierwszego mleka, które jest nazywane naturalna szczepionką
- przytulanie zapobiega wychłodzeniu
- ułatwia karmienie piersią
- wzmacnia więć, jaka się nawiązuje pomiędzy mama a dzieckiem
- bezpośrednio po porodzie szybciej dochodzi do obkurczania się macicy, a co za tym idzie, zmniejsza się ryzyko krwotoku poporodowego
- dziecko jest spokojniejsze
- lepszy sen dziecka
- niższe ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u matki
- lepszy rozwój emocjonalny dziecka
Standardy opieki okołoporodowej znajdziesz tutaj:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120001100/O/D20121100.pdf
Kangurowanie wcześniaka
Czwarty trymestr – tak nazywa się pierwsze 3 miesiące życia dziecka. To okres adaptacyjny, który uważany jest za przedłużenie ciąży. W tym czasie maluszek jest zupełnie bezbronny i nieprzystosowany do życia na zewnątrz brzucha mamy. Dlatego potrzebuje dużo bliskości, ciepła jej skóry oraz zapachu. Idealna sposobnością do takiego kontaktu jest karmienie piersią. Maluszek może dotykać na przykład gołym brzuszkiem brzucha mamy.
Zalety kangurowanie można osiągnąć nie tylko dzięki przytulaniu z mamą. Tatusiowie również mogą kangurować. Ta praktyka stosowana jest z powodzeniem również przez rodziców adopcyjnych. To może być wspólne polegiwanie w kontaktem skóra do skóry lub leżakowanie maluszka na klatce piersiowej.
Dlaczego kangurować powinien także ojciec:
- natychmiastowe tworzenie się więzi między ojcem a dzieckiem
- niemowlę uczy się, że bliskość taty też jest kojąca
- tata szybciej odnajduje się w nowej roli
- więcej czasu na odpoczynek dla mamy
- różnorodność flory bakteryjnej, która otrzymuje dziecko
Przedłużenie kangurowania – noszenie w chuście
Wiele z zalet kangurowania noworodka można odnieśc także do noszenia dziecka w chuście. Można to również robić od pierwszych dni życia dziecka do momentu, kiedy maluch oraz opiekunowie nadal będą chcieli to robić – nawet do 2-3 roku życia dziecka. Noszenie w chuście daje bliskość i ciepło rodzica, ale nie wyklucza go przy tym z codziennych zajęć. Wolne ręce i możliwość załatwienia codziennych spraw, przy jednoczesnym ofiarowaniu dziecku bliskości, której potrzebuje, to niepodważalna korzyść i zaleta noszenia dzieci w chuście. Wprawni rodzice, a także tacy, którzy skorzystają z pomocy doradcy noszenia dzieci w chustach, mogą nosić dzieci także na plecach, co dodatkowo zwiększa spektrum możliwości w zakresie aktywności, pracy czy spędzania czasu wolnego przez opiekunów.