JAK ZARADZIĆ KOLKOM POKARMOWYM?
Kolki pokarmowe mogą występować u niemowląt, ale nie muszą. Pojawiają się one przeważnie między 1. a 3. miesiącem życia dziecka i wywołują zarówno u maluszków, jak i u ich rodziców duży stres. Choć nie są groźne dla zdrowia (w rzeczywistości są to po prostu skurcze jelit i mijają samoistnie), to jednak mogą być bolesne i trwać długo – nawet do kilku godzin.
PRZYCZYNY POWSTAWANIA KOLEK
Nie udało się jak dotąd jednoznacznie określić, dlaczego tworzą się kolki. Można jednak starać się zapobiegać ich występowaniu np. poprzez dbanie o prawidłową technikę karmienia. Maluszki karmione piersią lub mlekiem powinny podczas przyjmowania pokarmu obejmować ustami całą brodawkę lub smoczek butelki, tak aby jak zasysać jak najmniej powietrza. Jeśli połknie go zbyt dużo, to może to powodować uczucie wzdęcia i bolesność.
DOMOWE SPOSOBY NA KOLKĘ NIEMOWLĘCĄ
Jeśli mimo wszystko kolka wystąpi u naszego maluszka, to także można z nią sobie skutecznie radzić. Ulgę niemowlakowi może przynieść delikatny rozluźniający masaż okolic brzuszka, albo okładanie go termoforem. Pomoże też ciepła kąpiel albo okłady z rozgrzanych żelazkiem pieluszek (oczywiście nie mogą być one zbyt gorące!). Można także sięgnąć po dostępne w aptekach kropelki, które wspomagają wydalanie gazów i przemianę materii.