Skip to main content

Koszyk

Jak obcinać paznokcie u niemowlaka

Jak obcinać paznokcie u niemowlaka?

Choć perspektywa obcięcia drobniutkich paznokci u niemowlęcia jest przerażająca dla wielu młodych rodziców, to gdy pozna się kilka prostych zasad, cała operacja przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Wystarczy wybrać na to odpowiednią porę i mieć na podorędziu właściwe akcesoria.

Kiedy najlepiej obcinać malutkie paznokcie?

Najlepiej wykorzystywać do obcinania paznokci porę, gdy maluszek śpi. Jest wtedy spokojny i się nie wierci, dzięki czemu ryzyko skaleczenia jest minimalne. Pobudzone dziecko w aktywnej fazie bardzo intensywnie macha rączkami i wtedy wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego bezstresowo, sprawnie i szybko graniczy z cudem. Warto wspomnieć, że przez pierwsze dwa tygodnie życia w ogóle nie powinno się obcinać paznokci u dzieci, a już z pewnością nie powinno się robić tego jeszcze wtedy, gdy maluszek jest z mamą w szpitalu. Aby uchronić maluszka przed bolesnymi zadrapaniami, warto posłużyć się w tym czasie specjalnymi rękawiczkami „niedrapkami”.

Akcesoria do obcinania paznokci u niemowlaka

Do obcinania miękkich, niemowlęcych paznokci nie powinno się używać tych samych nożyczek, co w przypadku dorosłych. Ostre zakończenia zwiększają ryzyko skaleczeń, których przecież za wszelką cenę chcemy uniknąć. Warto wypróbować nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, dostosowane rozmiarem do malutkich rączek.

Ania Sienkiewicz

nature-solution