Jak kupować ubranka dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak kupować ubranka dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak kupować ubranka dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć

Spis Treści

Jak kupować ubranka dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka, gdy nie mamy doświadczenia może być prawdziwym wyzwaniem. Asortyment jest ogromny, a wszystkie nowe marki, nazwy, reklamy mogą przyprawić niejednego rodzica o ból głowy. Zastanawiasz się, jak kupować ubranka dla niemowląt? Czy wybrać nowe czy używane, jaki jest najlepszy skład ubranek dla dzieci, a także co oznaczają te dziwne nazwy: rampers, kaftanik, półśpiochy? Przeczytaj nasz artykuł.

Jak kupować ubrania dla niemowląt

Przed świeżo upieczonymi rodzicami stoi szereg wyzwań i mnóstwo nauki. Już zanim dziecko pojawi się na świecie, muszą dowiedzieć się wszystkiego nie tylko o przebiegu ciąży i porodzie, ale także o wózkach, fotelikach i ubrankach dziecięcych. Mnóstwo nowych pojęć! W przypadku dziecięcej garderoby pojawia się mnóstwo wątpliwości – wybrać nowe czy używane, czy ubranka z sieciówki są ok? Jaki powinien być skład ubranek dla dzieci? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Ubranka dla dzieci – nowe czy używane

Czy warto kupować używane ubranka dla dzieci? Oczywiście, że tak. W przypadku dziecięcych ubranek jest to wręcz wskazane. Są już prane, a zatem są miękkie, pozbawione całej chemii, której używa się w fabrykach, magazynach i transporcie. Jeśli ubranka są wykonane z bawełny można je prać w 60 stopniach. A taka temperatura jest wystarczająca dla pozbycia się wszelkich patogenów i drobnoustrojów. Dlatego nie należy obawiać się ubranek po starszych kuzynach, dzieciach znajomych czy nawet ubranek z lumpeksów. W przypadku ubranek z second-handów warto uprać je kilkakrotnie oraz uprasować – dzięki temu będziemy mieć pewność, że są wręcz sterylnie czyste.

Ubranka dla niemowląt – jaki skład wybrać

Naturalny skład to podstawa. Wybieramy bawełnę, wełnę (najlepiej wełnę merino), jedwab, bambus. Unikamy poliestru, akrylu, nylonu. Dopuszczalna jest wiskoza, bo mimo, że jest pozyskiwana w sposób przemysłowy, jest materiałem ekologicznym, przewiewnym i ma bardzo dobre właściwości chłodzące. Sprawdza się szczególnie latem. Ubranka z polaru i innych materiałów poliestrowych można stosować jako okrycia wierzchnie, lepiej, żeby nie miały bezpośredniego kontaktu ze skórą małego człowieka.

Rozmiary ubranek dla niemowląt

Rozmiary ubranek dziecięcych zaczynają się od rozmiaru 50 i wyrażane są jako wzrost w centymetrach. Warto jednak wiedzieć, że dzieci noszą zwykle rozmiar większy od liczby wyrażającej ich aktualny wzrost. W przypadku wyprawki dla noworodka najlepiej wybrać niewielką ilość ubranek w rozmiarze 56 (rozmiar 50 jest używany dla wcześniaków lub dzieci z niską masą urodzeniową), nieco więcej rozmiaru 62, który powinien starczyć do 6 miesiąca. Kilka sztuk w rozmiarze 68 , który zwykle pasuje na dzieci ok. 6 miesięczne. Kolejne rozmiary 74 i 80 można dokupić już później. Rozmiar 86 i 92 to już ubranka dla dzieci, które zwykle chodzą. 98 to rozmiar mniej więcej dla dwulatka. Większość ubranek jest tak skonstruowana, aby można było je nosić jak najdłużej. Spodenki ze ściągaczami są bardzo praktyczne, bo nadmiar materiału nie gromadzi się na dole i nie trzeba ich także podwijać. Najszybciej dzieci wyrastają z pajacyków, gdyż maja one zakryte stópki. Nieco za duży pajacyk można dostosować zakładając maluchowi na niego skarpetki. W przypadku niemowlaka, który jeszcze nie raczkuje nie będzie to stanowić problemu.

Rampers i półśpiochy – rodzaje ubranek dla niemowląt

Niektóre nazwy ubranek dla niemowląt mogą wydawać się nieco tajemnicze. Szczególnie dla kogoś, kto do tej pory nie miał styczności z tym nazewnictwem. Dlatego przedstawiamy małą „ściągę” dla początkującego rodzica.

Pajac

Ubranko jednoczęściowe – połączenie spodenek i bluzeczki z zakrytymi stópkami. Zapinane zwykle na napy, które rzędem ciągną się wzdłuż tułowia i po wewnętrznej stronie nóżek.

Rampers

To połączenie bluzki i spodenek z krótki rękawem. Stópki odkryte. Może być wkładany przez głowę i zapinany jedynie w kroku dla ułatwienia przewijania malucha.

Śpiochy

Śpiochami nazywa się zwykle pajace i rzeczywiście pajacyk to najwygodniejsze ubranko do spania dla dziecka.

Półśpiochy

To spodenki z zakrytymi stópkami. Zwykle mają szeroki wywijany pas, aby nie uciskał brzuszka malucha.

Kaftanik

To inaczej bluzka, z ta różnicą, że zawsze jest rozpinany. Może mieć zapięcie kopertowe albo proste zapięcia na napy.

Body

Body to bluzeczka zapinana w kroku. Body może mieć długie lub krótkie rękawki.

Jak kupować ubranka dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak kupować ubranka dla niemowlaka – wszystko, co musisz wiedzieć

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!