Skip to main content

Najlepsze akcesoria do karmienia piersią

Choć karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych rzeczy pod słońcem, warto mieć w zanadrzu kilka akcesoriów, które znacznie ułatwiają życie karmiącej mamy. Niektóre z nich potrafią nawet wspomóc w stawianiu pierwszych kroków na mlecznej drodze.

Prawie każda młoda mama wie, że do karmienia piersią potrzebna jest cierpliwość, determinacja i trochę wiedzy. Naturalny instynkt mamy i dziecka załatwią resztę. Na szczęście dzisiaj młode mamy mają do dyspozycji też wiele pomocy, które wspomagają w czasie, gdy zarówno mama jak i maluszek dopiero uczą się siebie nawzajem. W późniejszym czasie pozwalają przejść przez okres laktacji wygodniej, łatwiej i przyjemniej. Dziś przedstawiamy subiektywny ranking najlepszych akcesoriów do karmienia piersią.

Rogal do karmienia – poduszka laktacyjna

Przybranie odpowiedniej pozycji bez obciążania pleców i szyi jest szczególnie trudne na początku. Noworodek jest maleńki i całkiem bezwładny, trzeba go dobrze nakierować na pierś. Długie karmienia są obciążające dla mamy po porodzie naturalnym, ale mama po cięciu cesarskim zwyczajnie nie jest w stanie przyjąć pewnych pozycji. Dlatego poduszka laktacyjna jest akcesorium niezastąpionym. Poduszką okalamy brzuch, a dziecko kładziemy na niej, pod plecy najlepiej podłożyć kolejną poduchę, aby wygodnie siedzieć i wówczas można karmić bez nachylania się i obciążania szyi. Nie ma co się martwić, że poduszka sprawdzi się jedynie na krótki okres. Może służyć nie tylko do karmienia, ale także do podparcia głowy, karku, zablokowania dziecka na kanapie czy łóżku przed upadkiem. Z czasem poduszka o miłym pokryciu będzie ukochaną przytulanką malucha.

Jednorazowe wkładki laktacyjne

Przecieki podczas karmienia mogą być bardzo krępujące, wystarczy, że oddalimy się od dziecka na jakiś czas, a myśl o nim czy dźwięk płaczu może spowodować istny wodospad i przemoczenie ubrania. Wkładki laktacyjne załatwiają ten problem i przywracają komfort oraz pewność, że nic nas nie zaskoczy. Delikatne dla skóry, miłe w dotyku wkładki jednorazowe wchłaniają nadmiar wilgoci, utrzymują w czystości bieliznę, można je dyskretnie wyrzucić do kosza w toalecie, a nowe trzymać w torebce.

Biustonosz do karmienia piersią

Specjalny biustonosz do karmienia piersią to prawdziwy must-have. O ile w domu można w dowolny sposób karmić nie przejmując się tym, czy odsłaniamy kawałek ciała czy nie, to poza domem wygodne ubranie oraz specjalny biustonosz pozwalają na swobodne, dyskretne karmienie. Biustonosz do karmienia ma miseczkę przypiętą do ramiączka na wysokości obojczyka i pozwala szybko i dyskretnie odsłonić pierś na czas karmienia, bez konieczności wyjmowania piersi górą czy dołem, jak robi się to przy zwykłych biustonoszach.

Ubrania do karmienia piersią

Kolejnym niezbędnikiem są ubrania do karmienia piersią. Na pewno sprawdzą się wszelkie bluzki i sukienki z rozciągliwym lub kopertowym dekoltem, ale specjalistyczne ubrania mają suwaczki i schowki dyskretnie umieszczone w ubraniach i pozwalają na pełną dowolność w doborze ubioru a nawet założenie golfu (z suwaczkiem pod pachą!).

Laktator

Laktator daje amie możliwość odciągnięcia mleka i zostawienia dziecka na trochę z innym opiekunem. Trzeba jednak wiedzieć, że piersi muszą być od początku przyzwyczajane do tego urządzenia. Nagłe zastosowanie laktatora po kilku miesiącach karmienia może nie pozwolić na ściągnięcie odpowiedniej ilości mleka. Stosowanie laktatora sprzyja także wzmocnieniu laktacji, także na początku drogi mlecznej. Dlatego warto go mieć od początku w zanadrzu.

Napoje wspomagające laktację ze słodem jęczmiennym

Są nie tylko smaczne i zdrowe, ale także mają właściwości mlekopędne. Warto pić tego typu suplementy nawet trzy razy dziennie, co umocni i ustabilizuje laktację. Sprzyja to również odpowiedniemu nawodnieniu, które jest bardzo istotne dla zdrowia karmiącej mamy.

Lanolina do smarowania brodawek

Brodawki muszą przyzwyczaić się do wysiłku, jaki będą wykonywać, trzeba również pamiętać, że początki karmienia mogą być lekko bolesne, jeśli dziecko nie będzie od samego początku dobrze przystawione. Naturalna lanolina pełni funkcję maści ochronnej i regenerującej na brodawki a w dodatku nie wymaga zmywania. Jeśli dziecko zje odrobinę takiej maści – nic złego mu się nie stanie.

Ania Sienkiewicz

nature-solution

  • Promocja!
  • Promocja!