Bezproblemowy zwrot lub wymiana.

Darmowa dostawa Paczkomat/Kurier już od 90 zł

Trądzik niemowlęcy – do kiedy trwa i jak się go pozbyć?

Trądzik niemowlęcy – do kiedy trwa i jak się go pozbyć?

Trądzik niemowlęcy – do kiedy trwa i jak się go pozbyć?

Spis Treści

Trądzik niemowlęcy – do kiedy trwa i jak się go pozbyć?

Słodki noworodek około 4 tygodnia życia może zmienić swój wygląd. W tym czasie u 20 procent maluszków pojawia się trądzik niemowlęcy. Buzię dziecka pokrywają krostki, grudki oraz rumień. Rodzice niepokoją się i chodząc po lekarzach słyszą różne diagnozy: alergia, skaza, białkowa, AZS.

Co to jest trądzik niemowlęcy?

Krostki, czerwone kropki, grudki, niektóre z białym czubkiem. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na policzkach, ale także na brodzie. Pojedyncze krostki mogą schodzić na dekolt oraz plecy noworodka. Okolice krostek mogą być nierówne i zaczerwienione. Rodzice często myślą, że to alergia, skaza białkowa, często mama karmiąca piersią przechodzi na dietę eliminacyjną. Dzieci smarowane są maściami nierzadko z antybiotykiem. Czy to konieczne? Pielęgnacja w trądziku niemowlęcym powinna koncentrować się na zapobieganiu ewentualnemu nadkażeniu zmian trądzikowych. Natomiast trądzik niemowlęcy nie wymaga leczenia, przechodzi sam, kiedy burza hormonalna u noworodka mija.

Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze?

Zmiany trądzikowe u niemowląt to zmiany fizjologiczne. Występują u 20 procent dzieci. Częściej cierpią na trądzik niemowlęcy chłopcy. Warto wiedzieć także, że większą skłonność do występowania trądziku niemowlęcego mają dzieci karmione piersią. Przyczyną trądziku są hormony. Od porodu gospodarka hormonalna dziecka nieustannie się zmienia, wiele hormonów zostało przekazanych dziecku od matki poprzez łożysko i nadal krążą we krwi niemowlaka, częściowo organizm dziecka zaczyna produkować je na własną rękę, ale ich produkcja nie jest jeszcze uregulowana. Niewielką dawkę hormonów, niemowlę otrzymuje także z mlekiem matki. Stąd – skóra niemowlaka zachowuje się podobnie jak skóra nastolatka w okresie dojrzewania – pojawiają się krostki i wypryski.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Krostki na buzi niemowlaka spowodowane trądzikiem niemowlęcym nie wymagają specjalnego leczenia. Jeśli krostki nie nadkażają się i nie zmieniają się infekcje ropne, wystarczy przemywać buzię jałowym gazikiem zamoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie dwa razy dziennie. Jeśli zmiany powiększają się, sączy się z nich ropa, grudki są twarde i bolesne, lekarz przepisuje zwykle antybiotyk w płynie lub maści do stosowania miejscowo. Powikłania takie w trądziku niemowlęcym zdarzają się bardzo rzadko. Co do zasady – leczenie niepowikłanego trądziku niemowlęcego to po prostu higiena i czas. Trądzik powinien minąć po kilku tygodniach.

Do kiedy trwa trądzik niemowlęcy?

Trądzik u niemowląt pojawia się zwykle około 3-4 tygodnia życia. W większości przypadków po ukończeniu przez dziecko 3-go miesiąca życia. Wówczas gospodarka hormonalna dziecka oraz praca jego gruczołów łojowych stabilizują się. Jeśli krostki i wypryski trądziku niemowlęcego nie znikają do 6 miesiąca życia, warto skonsultować dziecko z pediatrą lub od razu z dermatologiem. Może być konieczne badanie krwi lub wymaz ze zmian w celu zbadania bakterii, które wywołują zmiany.

Trądzik niemowlęcy a alergia

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej lub innego uczulenia? Przede wszystkim trądzik to wypukłe zmiany, czerwone, czasem ropne krostki. Charakterystyczne jest miejsce ich występowania – przede wszystkim policzki. W przypadku tzw. skazy białkowej, czyli alergii na białka mleka krowiego, miejsce występowania zmian może być podobne. Jednym z objawów są zmiany na policzkach. Skaza białkowa objawia się czerwonymi policzkami, które mogą być szorstkie lub świecić się jakby były „polakierowane”. Dodatkowo skaza białkowa objawia się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – najczęściej ulewaniem, bólami brzuszka, strzelającymi kupkami lub bardzo częstym wypróżnianiem się, co w przypadku dzieci w wieku powyżej 1 miesiąca powinno być już uregulowane. Inne alergie objawiają się suchą wysypką, kaszką pod skórą, przesuszonymi plamami. Ich umiejscowienie to najczęściej brzuch, plecy, przedramiona. Natomiast AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry to zmiany przede wszystkim w zagięciach łokci i kolan, czerwone, suche, pękające plamy. Nie ma tam zmian ropnych, krostek wypukłych, z białym czubkiem. Ze wszystkich wymienionych chorób, najbardziej swędzący jest AZS.

Trądzik niemowlęcy – podsumowanie:

  1. Trądzik niemowlęcy występuję po 2-4 tygodniu życia.
  2. Na trądzik niemowlęcy częściej cierpią chłopcy i niemowlęta karmione piersią.
  3. Krostki zlokalizowane są przede wszystkim na twarzy i mogą pojedynczo przechodzić na dekolt i plecy.
  4. Trądzik niemowlęcy wymaga leczenia tylko w przypadku ostrych zmian ropnych.
  5. Codzienna pielęgnacja w trądziku niemowlęcym polega na przemywaniu buzi dziecka jałowym gazikiem namoczonym w przegotowanej ciepłej wodzie dwa razy dziennie.
  6. W trądziku niemowlęcym istotna jest higiena – przemywanie buźki po jedzeniu, kiedy maluszek się zaślini.
  7. Przy twarzy dziecka powinny znajdować się tylko naturalne materiały – przede wszystkim bawełna.

Trądzik niemowlęcy – do kiedy trwa i jak się go pozbyć?
Trądzik niemowlęcy – do kiedy trwa i jak się go pozbyć?

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP

KOSZYK ZAKUPÓW 0

Added to wishlist!