Pierwsza kąpiel noworodka i kolejne – co musisz wiedzieć?

Pierwsza kąpiel noworodka i kolejne – co musisz wiedzieć?

Pierwsza kąpiel noworodka i kolejne – co musisz wiedzieć?

Spis Treści

Pierwsza kąpiel noworodka i kolejne – co musisz wiedzieć?

Dziś odbieramy noworodka ze szpitala jeszcze niewykąpanego. Więc obowiązek pierwszego mycia spoczywa na rodzicach. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o pierwszej kąpieli maluszka, a także o kolejnych.

Dlaczego dziś już nie kąpie się noworodków w szpitalu?

Dzisiaj noworodki nie są już kąpane zaraz po narodzinach. Zostają tylko wytarte i oddane mamie do kangurowania. W kolejnych dniach, a mama przebywa z dzieckiem w szpitalu zwykle 2-3 doby, również nie kąpie się noworodków. Chodzi o to, aby maź płodowa wchłonęła się do skóry i wszystkie substancje zabezpieczające dziecko w macicy przysłużyły się maluchowi również poza nią. Udowodniono badaniami, że maluszki, które nie zostały zbyt wcześnie wykąpane mają mniej kłopotów z suchą, pękająca skóra, a także są mniej podatne na alergie skórne. Dlatego najczęściej pierwsza kąpiel noworodka pozostaje obowiązkiem rodziców i to już po powrocie do domu ze szpitala.

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Ponieważ nie zaleca się dziś kąpieli zbyt wcześnie, najlepszym terminem na pierwszą kąpiel jest czas po 3 dobie życia dziecka. Powinno to nastąpić w pierwszym tygodniu życia malucha. Wcześniej można myć okolice pieluszkowe ciepła wodą ze środkiem myjącym lub wacikami moczonymi w wodzie z delikatnym mydłem. Ponieważ pierwsza kąpiel dzidziusia to spore wydarzenie, warto wybrać na to dobry moment. Najlepszy będzie spokojny, wczesny wieczór bez innych obowiązków, kiedy oboje rodzice są w domu i mogą cieszyć się wspólnie tą wyjątkową chwilą.

W czym wykąpać noworodka?

Do wyboru mamy mnóstwo akcesoriów do kąpieli dla niemowląt. Są to klasyczne wanienki, wanienki na stelażu, wiaderka do kąpieli, wanienki składane oraz specjalne mniejsze wanienki pod prysznic. Warto zastanowić się, gdzie będzie kąpane dziecko, ile mamy miejsca na sama kąpiel, a ile na przechowywanie wanny. Ważne, czy zamierzamy z dzieckiem podróżować, a może nocować u dziadków. Wówczas składane akcesoria do kąpieli mogą bardziej się sprawdzić. Klasyczna wanienka oraz wanienka na stelażu zajmują najwięcej miejsca i sprawdzają się wkładane do tradycyjnej wanny lub stawiane w łazience, gdzie jest sporo miejsca. Napełniona klasyczna wanienka jest trudna do przeniesienia z miejsce na miejsce, a nawet do uniesienia samodzielnie przez mamę. Mniejsze modele można wstawić do kabiny prysznicowej, podobnie jak wiaderko. W wiaderku dziecko ma pozycję pionową, z podkurczonymi nóżkami, co może się sprawdzić w przypadku ulewania lub dzieci, które nerwowo reagują na pozycję leżącą na plecach. Dostępne są również leżaczki i poduszki do wanienek, warto jednak pamiętać, że samodzielnie z pomocą odpowiedniego chwytu można nadać dziecku bezpieczną pozycję. Natomiast wszelkie pomoce w tym zakresie mogą się ślizgać i dziecko będzie trudno nich utrzymać.

Kosmetyki do kąpieli dla noworodków i niemowląt

Wybierając kosmetyki do kąpieli dla niemowląt warto pamiętać, że muszą być bardzo delikatne i należy ich używać naprawdę niewiele. Najlepiej używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla dzieci i to z adnotacją, że są przeznaczone dla dzieci od 1 dnia życia. Składniki zakazane do przede wszystkim SLS i SLES, czyli drażniące substancje myjące. W składzie szukać należy takich substancji powierzchniowo czynnych jak: Coco-Glucoside, Lauryl Glucoside, Coco-Glucoside, Cocamidopropyl Bataine. Dodatkowo ważne są olejki pielęgnujące i natłuszczające skórę. W przypadku maluszków sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej. Dlatego wybieramy krótkie składy i jak najmniejszą ilość kosmetyków. Skóra, która dopiero się rozwija powinna mieć jak najmniejszą styczność ze sztucznymi preparatami. Dzięki temu organizm dziecka ma szansę wypracować samodzielnie wszelkie reakcje. Nauczy się regulować wydzielanie potu, sebum, regeneracji i ochrony bariery lipidowej.

Jak kąpać noworodka?

Kąpiel, dotyk rodzica, delikatna pianka i ciepła woda to cudowna stymulacja zmysłów maluszka. Warto uczynić z kąpieli przyjemność dla wszystkich. Dlatego dobry nastrój, spokój i pewność rodzica jest kluczowa. Zdecydowane, pewne ruchy spowodują, że dziecko będzie czuło się bezpiecznie. Pamiętajmy, aby nie wkładać dziecka do wanny kładąc je pleckami równolegle do podłoża. Może to wzbudzić odruch Moro, który objawia się napięciem całego ciała i wyrzuceniem rączek do przodu. Odruch pojawia się na skutek zmiany położenia ciała lub hałasu. Odruch jest powiązany z atawistyczną reakcją mózgu nazywaną odruchem walki lub ucieczki i powoduje wyrzut hormonów stresu. Dlatego należy go unikać. Dziecko chwytamy pewnie, dając mu podparcie pod głowa i częścią górną plecków. Należy nalać sporo wody do wanienki – całe ciało noworodka powinno być zanurzone. Uszy mogą się zmoczyć, nie ma w tym nic niebezpiecznego. Natomiast część ciała, która będzie wystawać z wody – zmarznie, a tego chcemy unikać. Zanim przełożymy maluszka z wanienki na rozłożony na łóżku lub przewijaku ręcznik możemy go rozgrzać termoforkiem, dzięki czemu zmniejszymy uczucie dyskomfortu termicznego.

Pierwsza kąpiel noworodka i kolejne – co musisz wiedzieć?
Pierwsza kąpiel noworodka i kolejne – co musisz wiedzieć?

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!