Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Spis Treści

Karmienie Piersią Po Cesarskim Cięciu

Powszechnie powtarzany mit głosi, że po zabiegu cesarskiego cięcia, karmienie piersią skazane jest na porażkę. Tymczasem każda mama, która urodziła przez cc może karmić. Aby sobie ułatwić cały proces – powinna wraz z najbliższymi dopilnować kilku szczegółów. Sprawdź, jak ułatwić sobie karmienie piersią po cesarskim cięciu.

Jak Rozpoczyna Się Laktacja?

Produkcja mleka rozpoczyna się jeszcze w ciąży, a laktacja uruchamiana jest w momencie odklejenia się łożyska od ściany macicy. W porodzie naturalnym łożysko rodzi się po dziecku dzięki skurczom podobnym do porodowych, natomiast w porodzie poprzez cesarskie cięcie łożysko jest wyjmowane z macicy przez lekarza. To uwalnia dużą ilość prolaktyny. Jednak sam ten fakt nie wystarczy, aby laktacja przebiegała w pełni prawidłowo. Do tego potrzebny jest również wyrzut oksytocyny, który następuje po porodzie, kiedy dziecko dotyka skóry matki i zaczyna ssać pierś. Badania dowodzą, że już sam widok dziecka przyczynia się do wydzielania oksytocyny, ale największą rolę odgrywa jednak bezpośredni fizyczny kontakt z dzieckiem. Najwięcej oksytocyny wydziela się w momencie, gdy po porodzie naturalnym mama dostaje dziecko na brzuch i następuje kontakt skóra do skóry, a najlepiej, jeśli w tym samym momencie dochodzi do pierwszego karmienia. Taka sytuacja do idealny początek karmienia piersią. Co jednak, kiedy dziecko rodzi cię przez cesarskie cięcie?

Kontakt Z Dzieckiem Od Razu Po Cc Ułatwi Karmienie Piersią

Otóż dziecko powinno być pokazane mamie od razu po cięciu, powinna mieć możliwość dotknięcia maluszka, a natychmiast po przewiezieniu matki na salę pooperacyjną z pomocą osób trzecich powinno się odbyć kangurowanie oraz pierwsze karmienie. Jest zupełnie oczywiste, że mama sama sobie nie poradzi w pierwszych chwilach po porodzie – świeża rana na brzuchu oraz działające znieczulenie zewnątrzoponowe z początku praktycznie uniemożliwiają poruszanie się. Dlatego niezbędna jest pomoc personelu medycznego. Taka pomoc jest obowiązkiem zapisanym w standardach opieki okołoporodowej i każda mama po cc ma prawo się jej domagać.

Karmienie Piersią W Pierwszych Dniach Po Cc

Właśnie m.in. z powodu odroczenia kontaktu mamy z dzieckiem oraz delikatnych zaburzeń wydzielania hormonów poporodowych laktacja po cesarskim cięciu może występować z niewielkim opóźnieniem, nie znaczy to jednak, że konieczne jest dokarmianie dziecka mlekiem sztucznym. Dziecko w pierwszych dniach potrzebuje niewielkiej ilości pokarmu, jest biologicznie przystosowane do faktu, że proces produkcji mleka rozwija się swoim tempem. Jednak niezwykle ważne dla tego procesu jest stymulowanie brodawek sutkowych – najlepiej poprzez jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Aby mleko było produkowane – dziecko musi ssać. Ponieważ mama z raną po cc może mieć trudności z samodzielnym podniesieniem dziecka i przyjęciem wygodnej pozycji, dlatego konieczna jest pomoc rodziny i personelu medycznego. Warto zaopatrzyć się poduszkę do karmienia, która w znacznym stopniu ułatwi przyjęcie komfortowej pozycji. Za każdym razem, gdy dziecko budzi się, wykazuje aktywność, powinno zostać przystawione do piersi.

Czy Po Cesarskim Cięciu Trzeba Używać Laktatora?

Jeśli stymulacja brodawek jest niewystarczająca, bo dziecko zostało nakarmione mlekiem sztucznym lub nie wykazuje wystarczającej chęci ssania – użycie laktatora jest uzasadnione. Jeśli uda się odciągnąć nawet niewielkie ilości mleka lub siary – warto podać je dziecku za pomocą specjalnego kubeczka (kieliszka do dokarmiania) lub strzykawki. Nie warto marnować pokarmu odciągniętego świeżo po porodzie, bo posiada on niesamowite wręcz właściwości wzmacniające odporność – przede wszystkim ogromne ilości immunomodulatorów i immunoglobulin a poza tym oczywiście składniki odżywcze. Do tego siara ma właściwości delikatnie przeczyszczające, aby ułatwić maluszkowi pozbycie się treści jelitowej z życia płodowego – smółki.

Znieczulenie I Leki Przeciwbólowe A Karmienie Piersią Po Cesarskim Cięciu

Znieczulenie zewnątrzoponowe nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Karmienie jest możliwe nawet po znieczuleniu ogólnym. Nie należy się obawiać również przyjmowania leków przeciwbólowych w kolejnych dniach – można po nich karmić. W przypadku przyjmowania antybiotyków, lekarze powinni zadbać o to, aby podana substancja była bezpieczna dla noworodka. Na własną rękę bezpieczeństwo takiego leku można sprawdzić w Laktacyjnym Leksykonie Leków na stronie Centrum Nauki o Laktacji. Leki są tam oznaczone:

  • Kategoria L1 – leki najbezpieczniejsze 
  • Kategoria L2 – leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią  
  • Kategoria L3 – leki prawdopodobnie bezpieczne 
  • Kategoria  L4 – leki potencjalnie niebezpieczne lub niedostatecznie zbadane
  • Kategoria L5 – leki niebezpieczne – przeciwwskazane

Jak Przygotować Się Do Karmienia Piersią Po Cesarskim Cięciu:

  1. Wybierz szpital, w którym dziecko ma kontakt z matką bezpośrednio po zabiegu
  2. Wybierz szpital z odpowiednim wsparciem laktacyjnym lub skontaktuj się doradcą spoza szpitala, który Cię wesprze
  3. Poinformuj najbliższych o tym,  że chcesz karmić i że będziesz potrzebować pomocy
  4. Zaopatrz się w pomocne akcesoria – w szczególności laktator i poduszkę do karmienia piersią
Karmienie piersią po cesarskim cięciu
Karmienie piersią po cesarskim cięciu

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!