Karmienie na siedząco i na leżąco – pierwsze pozycje do karmienia

Karmienie na siedząco i na leżąco – pierwsze pozycje do karmienia

Karmienie na siedząco i na leżąco – pierwsze pozycje do karmienia

Spis Treści

Karmienie na siedząco i na leżąco – pierwsze pozycje do karmienia

Karmienie piersią może odbywać się w różnych pozycjach. Najpopularniejsze z nich to pozycja siedząca oraz pozycja leżąca. Choć z biegiem czasu okaże się z pewnością, że karmić można dosłownie w każdej pozycji, na początku wybór odpowiedniej i wygodnej zarówno dla mamy jak i dla dziecka pozycji może nie być taki prosty. Przeczytaj nasze wskazówki na temat dwóch najpopularniejszych pozycji do karmienia piersią.

Zwykle tuż po porodzie dziecko jest kładzione na brzuchu mamy i wówczas odbywa się pierwsze karmienie. W przypadku porodu przez cięcie cesarskie potrzebna będzie uważna asysta i pomoc położnej laktacyjnej. Nie dość, że zarówno mama jak i dziecko uczą się karmienia, to jeszcze rana pooperacyjna znacznie utrudnia przyjęcie odpowiedniej pozycji.

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi

  • dziecko jest zwrócone całym ciałem w stronę mamy i piersi, nie odchyla ani nie wykręca głowy
  • dziecko jest podparte na całej długości swojego ciała
  • dziecko chwyta brodawkę sutkową głęboko
  • wargi dziecka są wywinięte w tzw. “rybkę”, język masuje od dołu brodawkę
  • widać i słychać przełykanie
  • mama nie nachyla się do dziecka, ma podparte plecy i ręce, jeśli nimi również podpiera dziecko

Karmienie piersią na siedząco

To jedna z dwóch najbardziej popularnych pozycji do karmienia piersią, zwykle jednak z pierwszych jaką się stosuje. Jednak, aby taka pozycja była wygodna na dłuższe karmienie konieczne jest wygodne podparcie pleców, ramion, umieszczenie dziecka na takiej wysokości, aby mama nie musiała się pochylać. Najlepiej karmić na siedząco na fotelu lub na łóżku czy kanapie. Krzesło nie będzie wystarczająco komfortowe i nie da możliwości odpowiedniego podparcia dla mamy. Jest to szczególnie ważne przy noworodku czy małym niemowlaku, który nie dość, że jest dość “nieporęczny” to nie współpracuje i nie przybiera ustalonej pozycji sam. Należy go odpowiednio do piersi przystawić i a jego ciałko ułożyć w optymalnej pozycji.

Najlepiej oprzeć plecy o oparcie kanapy lub na łóżku podłożyć sobie duże poduszki, kolejna poducha przyda się do ułożenia na nogach karmiącej mamy – będzie ona podwyższeniem dla ciała maluszka a jednocześnie podparciem dla ramion karmiącej mamy. Idealną pomocą podczas karmienia na siedząco będzie rogal do karmienia, tzw. poduszka laktacyjna. Została ona opracowana specjalnie do wsparcia mamy podczas karmienia piersią, a jej konstrukcja była konsultowana z położnymi laktacyjnymi. Poduszka wygodnie okala brzuch siedzącej mamy idealnie podpierając całe ciało malucha, co powoduje, że jego główka znajduje się na idealnej wysokości.

Karmienie piersią na leżąco

To druga z najpopularniejszych pozycji, pozwala jednocześnie karmić i wypoczywać a przy odrobinie wprawy mama może jednocześnie karmić malucha i czytać książkę czy przeglądać telefon – ta pozycja nie wymaga bowiem użycia rąk.Karmienie na leżąco – kiedy sprawdza się najlepiej:

  • u noworodków, które chcą być przy piersi długo i często, przysypiają przy piersi
  • po cesarskim cięciu
  • w nocy oraz podczas usypiania, mama może wówczas po prostu wstać i zostawić dziecko (zabezpieczone przed upadkiem z łóżka!)

Karmienie piersią na leżąco w nocy i spanie z dzieckiem

Karmienie na leżąco sprawdza się idealnie w nocy. Jeśli mama zdecyduje się na spanie z dzieckiem może zaoszczędzić sporo czasu i lepiej się wyspać. Niemowlę można karmić niemal “bezobsługowo” bez wstawania, przenoszenia dziecka i odkładania go z powrotem do łóżeczka. Maluch po prostu śpi sobie obok mamy i gdy budzi się, mama przewraca się na bok i podaje maluchowi pierś. Takie rozwiązanie wymaga jednak bezwzględnie zabezpieczenia łóżka przed spadnięciem dziecka. Należy zabezpieczyć łóżko dodatkowymi barierkami lub ułożyć wałki dookoła malucha. W roli zabezpieczenia sprawdza się także rogal do karmienia.

Technika karmienia na leżąco

Karmiąc dziecko na leżąco mama leży na boku a dziecko je z piersi, która jest na dole. Dziecko również leży na boczku bardzo blisko mamy dotykając jej ciała całą powierzchnią brzuszka. Jego plecki mogą być podparte poduszką do karmienia lub rulonem z ręcznika.

Pamiętać należy, że główka dziecka powinna być w jednej linii z tułowiem. Chcąc zmienić stronę, mama musi przełożyć dziecko na drugą stronę i sama również przewrócić się na drugi bok. Na początku drogi mlecznej warto zmieniać piersi przy każdym karmieniu, ale jeśli dziecko najada się z tej samej pod rząd – w nocy dla wygody można nie przestrzegać zasady zmiany piersi.

Karmienie na siedząco i na leżąco – pierwsze pozycje do karmienia
Karmienie na siedząco i na leżąco – pierwsze pozycje do karmienia

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!