Jak przewijać noworodka – ABC przewijania

Jak przewijać noworodka – ABC przewijania

Jak przewijać noworodka – ABC przewijania

Spis Treści

Jak przewijać noworodka – ABC przewijania

Spodziewasz się dziecka i nie wiesz czy będziesz umieć je przewinąć? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego na temat przewijania dziecka. Zmiana pieluszki na początku może wydawać się trudna, ale szybko dojdziesz do wprawy.

Jak przewijać niemowlaka – miejsce do przewijania

Warto, jeśli to tylko możliwe zaopatrzyć się w przewijak lub inne miejsce, które przeznaczone będzie tylko o przewijania dziecka. Może być to mebel wolnostojący lub specjalna nakładka na łóżeczko. Z początku przewijanie będzie częste i kiedy nie macie jeszcze wprawy – dobrze mieć w zanadrzu wszystko, co potrzebne. Dlatego przy przewijaku stawiamy wszystkie niezbędne akcesoria, kosmetyki i inne niezbędniki. Najlepiej, aby były on dokładnie pod ręką, aby ani na chwilkę nie spuszczać z oka maleństwa na przewijaku. Nigdy nie wiadomo, kiedy szkrab postanowi wykonać swój pierwszy obrót z pleców na brzuszek. Wtedy może spaść! Dlatego wybierając przewijak trzeba zwrócić uwagę na nieco wyższe brzegi. To zabezpieczy malucha przed sturlaniem się z przewijaka. Na wolnostojący mebel postawić można podkładkę: materacyk lub specjalną dmuchaną poduchę pokrytą bawełnianym pokrowcem. Na przewijak najlepiej położyć flanelową pieluchę a na to podkład jednorazowy. Dzięki takiej kolejności unikniemy prania pokrowca za każdym razem.

ABC przewijania – jak wybrać pieluchy

Choć w drogeriach znajdziemy zatrzęsienie pieluch, ich wybór może nastręczyć trudności. Szczególnie, że przy hurtowym zużyciu ich ceny nie są wcale niskie. W sprzedaży są pieluchy tradycyjne, ale także biodegradowalne i wykonane z naturalnych surowców – m.in. z bambusa. To dobry wybór, jeśli nasze dziecko ma alergię lub przy tradycyjnych pieluchach pojawiają się podrażnienia. Niestety pieluchy typu bio wymagają częstszej zmiany, gdyż nie mają aż tak silnych właściwości chłonnych. Wielu rodziców stosuje bardziej chłonne (droższe) pieluchy na noc, kiedy są rzadziej zmieniane, a te mniej chłonne w dzień, gdyż wówczas ich zmiana jest możliwa natychmiast po tym jak dziecko zrobi siusiu lub się wypróżni. Dla tych, którym los naszej planety szczególnie leży na sercu stworzono pieluchy wielorazowe. Trzeba je prać, ale w niczym nie przypominają one starego typu pieluch tetrowych. Są doskonale uszyte, dopasowane i chłonne, a otulacze (wierzchnie „majteczki”, w których umieszczony jest wkład chłonny) przypominają kształtem i sposobem działania tradycyjne pampersy. Do tego są kolorowe i wygodne. Jeden otulacz można stosować cały dzień wymieniając tylko wkłady.

Czym myć pupę dziecka przy przewijaniu?

Do mycia pupy dziecka podczas przewijania najlepsza jest czysta i ciepła woda. Do tego zwykły wacik. Pupa po myciu powinna być dobrze osuszona, posmarowana cienką warstwą kremu, który chroni skórę przed wilgocią. To jest najlepsza możliwa metoda. Doskonale sprawdza się również metoda naszych babć – odrobina mąki ziemniaczanej na pupę. Na sklepowych półkach można jednak znaleźć ogromny wybór mokrych chusteczek. Najlepiej wybierać te z jak najprostszym składem i nie perfumowane. Istnieją także specjalne kosmetyki do przemywania pupy i wiele z nich ma dobry skład – warto sprawdzić czy u naszej pociechy się sprawdzą. W przypadku podrażnień, zaczerwienienia i odparzeń zawsze należy wrócić do czystej ciepłej wody, z odrobin delikatnego mydła. Do tego maść z olejem lnianym lub krem z tlenkiem cynku. Kiedy dzidziuś cierpi z powodu odparzeń korzystne jest również wietrzenie pupy czy leżakowanie bez pieluszki kilka razy dziennie. W takich przypadkach należy możliwie często zmieniać pieluchę – po każdym siusiu.

Jak przewijać dziecko?

Kiedy mamy już miejsce do przewijania oraz niezbędne rzeczy, nadchodzi czas na zmianę pieluchy. Pomieszczenie, w którym przewijamy dziecko powinno być ciepłe, ważne, aby w pokoju nie było przeciągu. Maluszka kładziemy ma pleckach i rozbieramy. Pieluszkę rozpinamy i jej przód zsuwamy jednocześnie wkładając go pod pupę dziecka. Oczyszczamy pupę ciepłą wodą na waciku lub ogrzaną w dłoniach chusteczką. Ważne, aby dziecko nie poczuło zbyt mocno różnicy temperatur. Pamiętajmy, aby nóżki dziecka chwytać w udach nie w kostkach i podnosić ich zbyt wysoko, najlepiej delikatnie przekręcają udo maluszka przekręcić go na jeden bok, a następnie na drugi. Jeśli jest taka możliwość, poczekajmy chwilkę aż wilgoć po myciu odparuje. W szczególnych przypadkach można zastosować nawet suszarkę – w przypadku odparzenia dbałość o suchość tych okolic jest bardzo ważna. Wyjmujemy brudną pieluszkę spod pupy i od razu podkładamy czystą. W tym celu najpierw ją rozkładamy i tylną część wsuwamy pod pupkę dziecka. Pieluszki nie zaciskamy zbyt mocno, aby nie uciskała brzuszka maluszka.

Przewijanie poza domem i w nocy

Do przewijania poza domem niezbędna jest mata do przewijania, chusteczki oraz zapasowa pieluchy. Natomiast przewijanie nocne powinno się skupić na tym, aby nie wybudzić za bardzo malucha. Dlatego najlepiej, aby nocka lampka do przewijania miała odcień czerwonawy, ciepły. Takie światło najmniej rozbudza. Niektórzy rodzice do nocnego przewijania stosują latarkę czołową, aby nie obudzić światłem dziecka i pozostałych domowników.

Jak przewijać noworodka – ABC przewijania
Jak przewijać noworodka – ABC przewijania

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP
KOSZYK ZAKUPÓW 0
Added to wishlist!