Bezproblemowy zwrot lub wymiana.

Darmowa dostawa Paczkomat/Kurier już od 90 zł

Dlaczego niemowlę płacze?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Dlaczego niemowlę płacze?

Spis Treści

Dlaczego niemowlę płacze?

Niemowlęta płaczą – to ich sposób na komunikację swoich potrzeb. Inaczej nie potrafią dać znać, że coś jest nie tak. Jednak zdarza się, że niemowlę płacze bardzo często, nieraz płacz trwa godzinami i rodzice nie mogą go ukoić. Jakie mogą być przyczyny płaczu niemowlaka? Co robić, gdy płacze za często, jakie dolegliwości mogą być przyczyną? Sprawdź.

Niemowlę dużo płacze – czwarty trymestr

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka nazywane są czwartym trymestrem ciąży. Maluszek, który przez dziewięć miesięcy miał w macicy swojej matki cieplarniane, idealne warunki, ląduje na świecie, który jest głośny, zimny, gdzie jest jasno i strasznie. Maluszek ma trudności z zaadaptowaniem się do nowych warunków. Potrzebuje specyficznego traktowania. Dlatego noworodki i dzieci do 3 miesiąca życia lubią być kołysane i lulane, noszone na rękach oraz w chuście. Wolą być ciasno owinięte, znajdować się w łóżeczku wypełnionym specjalnym kojcem niż przebywać w otwartej przestrzeni bez ograniczeń przy kończynach o głowie. Przypomina im to odczucia z brzucha mamy. Takie maluchy nie przepadają za ostrymi dźwiękami, wolą biały szum (szum suszarki, przelewanej wody, chlupotanie, bulgotanie, szum fal) oraz stłumione światło o czerwonawym odcieniu. Malucha drażni hałas, ostre jasne i niebieskie światło, a także brak podparcia i ograniczenia jego swobody ruchu. Zastosowanie tych wszystkich zaleceń może ukoić

Dziecko często płacze, czy to kolki?

Dziecko cierpiące na kolki podkurcza nóżki, ma twardy brzuszek i płacze. Kolka pojawia się u dzieci od 3 tygodnia życia do 4 miesiąca. Większość rodziców wskazuje, że kolki u noworodków i niemowląt występują zwykle w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wówczas dzieci są płaczliwe, nie można ich uspokoić i trwa to często aż do wieczornego usypiania. Występowanie kolek jest niezależne od sposobu karmienia i diety matki karmiącej. Aby ulżyć maluszkowi należy zastosować kropelki na kolkę, masaż oraz termofor na kolki. Pocieszające jest, że kolki zwykle mijają po 4 miesiącu życia wraz z rozwojem układu pokarmowego u dziecka.

Już w okolicach trzeciego miesiąca dziecku może dokuczać ząbkowanie. Ból związany z wyrzynaniem zębów może się zacząć na długo przed tym, gdy pierwszy ząbek się pojawi. Oznaką ząbkowanie jest wzmożona produkcja śliny, która może skutkować wysypką i podrażnieniem w okolicach ust. Ząbkujące maluchy mogą wkładać rączki do ust i chętnie korzystać z gryzaczków. Ratunkiem przy ząbkowaniu są środki przeciwbólowe dla dzieci oraz żele na ząbkowanie.

Przegrzanie – częsta przyczyna płaczu niemowlęcia

Częstą przyczyna niepokoju i płaczu jest przegrzanie. Dziecko bywa niespokojne i ma problemy z zasypianiem. Na jego ciele mogą pojawiać się swędzące potówki. Ciepła główka, wilgotne włoski, mokry kark i niespokojne zachowanie mogą być syndromami, że dziecko jest przegrzane. Sprzyjają temu ubranka, kocyki i inne tekstylia ze sztucznych materiałów, jak akryl i poliester. Dlatego lepiej wybierać rzeczy z bawełny, jedwabiu i delikatnej wełny merino. Warto zadbać o temperaturę nie wyższą niż 20-21 stopni w dzień i 18-19 stopni w nocy.

Mokra pielucha – niektóre niemowlaki jej nie tolerują

Niektóre dzieci wyjątkowo źle reagują na morką pieluchę i nie tolerują nawet krótkiego noszenia brudnej pieluszki. Są to cechy osobnicze związane również ze stanem skóry. Maluszki o skórze wrażliwej czy alergicznej mogą reagować na mokra pieluchę dużo gorzej, gdyż noszenie jej wiąże się z dyskomfortem. U takich dzieci warto rozważyć pieluszki ekologiczne, wielorazowe lub wykonane niechlorowanych materiałów np. z bambusa. Konieczne jest również częste zmienianie pieluchy także w nocy i odpowiednia pielęgnacja. Sprawdza się mycie pupy ciepłą wodą i korzystanie z osuszających zasypek i kremów barierowych.

Potrzeba bliskości u niemowlęcia

Dziecko w każdym wieku potrzebuje bliskości opiekuna i lubi być noszone przytulane. Potrzeba bliskości może być powodem problemów z zasypianiem. Współspanie lub umieszczenie dziecka w dostawce przy łóżku rodziców potrafi zażegnać te niepokoje. Dzieci z duża potrzebą bliskości z czasem uczą się zasypiać samodzielnie i nie warto się martwić, że dziecko się przyzwyczai do współspania zanadto, zwykle po drugim trzecim roku życia maluszki uczą się spania osobno, także we własnym pokoju.

To może być groźne: ZUM zapalenie układu moczowego

Jeśli wykluczymy wszystkie inne możliwości, a płacz dziecka nadal pozostaje nieutulony, dodatkowo dziecko wygląda na cierpiące, a jego temperatura ciała jest podwyższona, należy wykluczyć zapalenie układu moczowego, które jest dość częstą przypadłością u niemowlaków. W tym celu należy pobrać mocz do badania i przebadać go na obecność bakterii. Leczenie ZUM u niemowląt związane jest z koniecznością podania antybiotyku.

Na to zwróć uwagę: zapalenie ucha

Inną częstą przypadłością, szczególnie u maluchów, które borykały się katarem jest zapalenie ucha. Ze względu na krótkie przewody słuchowe u niemowląt zapalenie ucha zdarza się często, szczególnie po infekcjach typowych dla sezonu jesienno-zimowego. Aby rozpoznać zapalenie ucha lekarz powinien zajrzeć do przewodu słuchowego za pomocą specjalnego przyrządu. Zapalenie ucha u niemowląt również leczy się antybiotykiem. Sygnałem ostrzegawczym powinno być zaczerwienienie, tarcie ucha i kłopoty z jedzeniem (przełykanie może być bolesne przy infekcji ucha).

Karmienie piersią po cesarskim cięciu
Dlaczego niemowlę płacze?

DOŁĄCZ DO ROZMOWY

Zredagowane i sprawdzone przez autorkę.
Zuzanna Nowakowska

Spis Treści

To może cię zainteresować
Dołącz do nas:
TOP

KOSZYK ZAKUPÓW 0

Added to wishlist!